• RAMOWY ROZKŁAD DNIA

• RAMOWY ROZKŁAD ZAJĘĆ PRZEDSZKOLA NR 26 W CHORZOWIE

Codzienny czas pracy przedszkola:

• od godz. 6:00 do godz. 16:00

Rozkład dnia w  przedszkolu uwzględnia wymagania zdrowia, higieny zabawy i pracy; zawiera zabawy wynikające z własnej aktywności dzieci, zabawy dydaktyczne, zabawy i ćwiczenia ruchowe, zajęcia organizowane, inspirowane i prowadzone przez nauczyciela - wyzwalające aktywność dzieci w różnych sferach rozwojowych, zabawy sprzyjające osiąganiu gotowości do podjęcia nauki w szkole itp.

Rozkład dnia przedszkolnego uwzględnia, zatem:

• potrzebę regularnego żywienia dzieci.
          • potrzebę popołudniowego odpoczynku.
          • potrzebę codziennego przebywania dzieci na powietrzu.
          • potrzebę zmienności ruchu i pozycji.
          • potrzebę utrzymania należytej proporcji dowolnej i obowiązkowej działalności          dziecka.

W przedszkolu, w zależności od godzin pracy poszczególnych grup obowiązuje następujący ramowy rozkład dnia:

(FAZA) I

Schodzenie się dzieci. Wspieranie rozwoju dziecka przez zabawy
          i ćwiczenia prowadzone pod kierunkiem nauczyciela: zajęcia indywidualne, zajęcia stymulujące rozwój wrażliwości i umożliwiające poznanie uniwersalnego systemu wartości, zabawy swobodne, spontaniczne, zabawy muzyczno- ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne.

(FAZA) II

Przygotowanie do posiłku Rozwijanie umiejętności samoobsługowych, wdrażanie zasad higieny, kulturalnego zachowania i estetyki.

Posiłek – Zwracanie uwagi na kulturalne spożywanie posiłku połączone
          z nauką posługiwania się sztućcami. Wybieranie potraw przez dzieci oraz ich komponowanie. Zachowanie porządku wokół siebie, prawidłowej postawy. Wdrażanie do czynności porządkowych i higienicznych po zakończeniu posiłku.

(FAZA) III

Realizacja wynikających z miesięcznych planów pracy dydaktyczno – wychowawczych zadań edukacyjnych:

• sprzyjających rozwojowy zachowań prowadzących do dbania
            o zdrowie, sprawność ruchowa i bezpieczeństwo,
          • umożliwiających poznanie wartości i norm społecznych (w tym nauka religii)
          • budujących wrażliwość dziecka w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, środowiska, ubioru, śpiewu, teatru, plastyki
          • pozwalających na eksploracje otaczającego świata przyrody
            i techniki
          • wspierających rozwój mechanizmów uczenia się dziecka prowadzących
            do osiągnięcia przez nie gotowości do podjęcia nauki w szkole,
          • umożliwiających budowanie zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym.

(FAZA) IV

Pobyt na powietrzu: gry i zabawy ruchowe doskonalące motorykę
          i zaspakajające potrzebę ruchu, swobodne lub pod kierunkiem nauczyciela
          z wykorzystaniem sprzętu sportowo – rekreacyjnego, obserwacje przyrodnicze, spacery, wycieczki

Zabawy swobodne w sali według zainteresowań dzieci – indywidualne lub
          w zespołach: zabawy konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne, plastyczne, gry stolikowe.

Zajęcia ze specjalistami, indywidualne lub w małych grupach.

(FAZA) V

(FAZA) VI

Zabawy i zajęcia relaksacyjne, leżakowanie (grupa najmłodsza), słuchanie muzyki, literatury dziecięcej

Zajęcia umożliwiające pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny wolniejszy lub przyspieszony.

Zabawy dowolne i zabawy kołowe ze śpiewem.

(FAZA) VII

(FAZA) VIII

Zabawy stymulujące rozwijanie aktywności dziecka w sali lub
          na powietrzu, indywidualne lub w zespołach: zabawy ruchowe,  konstrukcyjne, manipulacyjne, tematyczne, plastyczne, gry stolikowe. Rozchodzenie się dzieci do domu.

W zależności od potrzeb i sytuacji poszczególne części ramowego rozkładu dnia mogą ulec zmianie.