5-6 latki
14.04 - 17.04.2020
Wtorek 14.04.2020
Dzień dobry. W tym tygodniu będziemy omawiać temat pogody i zmian atmosferycznych.Zapraszamy starszaki do zabawy.1. Znacie kochane dzieci przysłowie "Kwiecień plecień, poprzeplata trochę zimy, trochę lata". W ostatnich dniach na pewno można było zaobserwować jak zmienia się nasza pogoda: słońce- wiatr-deszcz i tak bywa różnie.
Popatrzcie na plansze i przypomnijcie sobie jakie znacie symbole pogody:Jeśli macie ochotę możecie samodzielnie prowadzić tygodniowy kalendarz pogody, wykorzystując małe znaczki pogodowe. (materiał załączony w poniższym i powyższym linku - można również plansze i znaczki wykonać samodzielnie).2. Zapraszamy również do zabawy przy piosence zespołu Śpiewające Brzdące pt. “Taka jest pogoda”:Środa 16.04.2020Witajcie starszaki, oglądaliście już dzisiaj pogodę za oknem? Jakie zjawiska atmosferyczne można dziś zaobserwować?
1. Zachęcamy do zabaw z pogodą a na początku posłuchajcie opowiadania pt. "Dzieci Pani Pogody"
WIOSNA
Dawno, bardzo dawno temu, wysoko na niebie kołysał się mały, biały obłoczek, na którym mieszkała Pani Pogoda wraz z gromadką dzieci: słońcem, deszczem, wiatrem, burzą, mrozem, śniegiem, mgłą, tęczą i chmurkami.Dzieci bardzo kochały swoją mamę, były bardzo grzeczne, a mama starła się wszystkiego je nauczyć.
Kiedy dzieci urosły, Pogoda zdecydowała, że czas wysłać je na ziemię. Jako pierwsze do pracy ruszyły białe chmurki, deszcz oraz słonce. Słonce i deszczyk były trochę nieśmiałe, dlatego słoneczko ukrywało się za chmurkami, a deszczy padał bardzo delikatnie.
LATO
Kolejne zostały wysłane słońce oraz tęcza i burza. Słońce wiedziało już jak to jest na Ziemi dlatego nie wstydziło się i świeciło bardzo mocno. Burza i tęcza świetnie się bawiły pracując na Ziemi.
JESIEŃ
Następnie na Ziemię wyruszyły wiatr, deszcz i mgła. Tym razem deszcz był bardzo odważny i mocno padał, wiatr wiał mocno, ale czuł, że jak dobrze poćwiczy to kiedyś uda mu się jeszcze mocnej. Dzięki mgle cały świat wyglądał jakby był oblany mlekiem.
ZIMA
Kolejne zostały wysłane śnieg i mróz, a wiatr, który chciał pokazać na co go stać pozostał na Ziemi. Śnieg i mróz pracowali ciężko i zamienili świat w białą i zimną krainę, a wiatr który potrafił już wiać bardzo mocno pomagał im.
PODSUMOWANIE
Kiedy śnieg, mróz i wiatr zmęczyły się mama Pogoda postanowiła wysłać na Ziemię znowu słońce, chmurki i deszczyk. I od tamtej pory już zawsze pilnowała by jej dzieci pracowały by zmieniać świat i przyrodę.
2.Drogie dzieci znajdźcie drogę i policzcie, ile chmurek musi przegonić wiatr, żeby na końcu znów wyszło słońce
(labirynt w załączniku pdf)
3.Zapraszamy do zabawy muzyczno-ruchowej:
Czwartek 16.04.2020
Dziś zapraszamy nasze starszaki do kreatywnych zabaw plastycznych.
Na początek proponujemy wykonanie deszczowej chmury zgodnie z instrukcją przedstawioną
na załączonym filmiku:Zapraszamy również do wykonania karty pracy gdzie należy otoczyć pętlą te zjawiska pogodowe, które sprawiają, że na niebie powstaje tęcza.Następnie należy dokończ malowanie tęczy, odbijając w każdym punkcie palec zamoczony w farbie wybranego koloru.(karta pracy pdf w załączniku).
Piątek 17.04.2020
Zapraszamy nasze starszaki na podsumowanie tygodnia z "pogodą i jej zjawiskami".
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak powstają chmury zachęcamy do obejrzenia filmiku edukacyjnego, który wszystko Ci wyjaśni:
Jeśli już wiesz jak powstają chmury i jakie mają znaczenie proponujemy Ci masażyk relaksacyjny zgodnie z poniższą instrukcją zawartą w wierszyku:
IDZIE PANI, WIETRZYK WIEJE Dziecko zwrócone do nas plecami:
Idzie pani: tup, tup, tup, (na przemian z wyczuciem stukamy w jego plecy opuszkami palców) dziadek z laską: stuk, stuk, stuk, (delikatnie stukamy zgiętym palcem) skacze dziecko: hop, hop, hop, (naśladujemy dłonią skoki) żaba robi długi skok. (z wyczuciem klepiemy dwie odległe części ciała dziecka np. stopy i głowę) Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu, (dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka) kropi deszczyk: puk, puk, puk, (delikatnie stukamy w jego plecy wszystkimi palcami) deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup, (klepiemy dziecko po plecach dłońmi złożonymi w „miseczki”) a grad w szyby łup, łup, łup. (lekko stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści) Świeci słonko, (gładzimy wewnętrzną stroną dłoni ruchem kolistym, można palcem dorysować promyki) wieje wietrzyk, (dmuchamy we włosy dziecka) pada deszczyk.(z wyczuciem stukamy opuszkami palców w jego plecy) Czujesz dreszczyk? (leciutko łaskoczemy w kark).
Drogi starszaku teraz czas na kartę pracy. Rysuj po śladzie i pokoloruj rysunek. Miłej zabawy (karta pracy pdf w załączniku).